DIVADLO PODLE OSTRAVSKÉ NÁPOVĚDKY

Bez názvuHlásím, že na blogu najdete novou rubriku. NAPOVÍDACÍ! Jedním z mých povolání totiž kdysi byla profese nápovědky činohry. 

Víte, co je to hauptka? Nebo čurda? Kdo je vrah nápovědek?

Tohle všechno časem  najdete  v rubrice Z OSTRAVSKÉHO DIVADLA…

UPOZORNĚNÍ!!!
Texty o divadelním zákulisí jsou poněkud zkreslené. Pamětí. Mou. Znáte to: dva lidi popisují stejnou situaci jinak, protože je ovlivňují smysly, motivace, zkušenosti, znalosti, věk a vůbec. No, tak… ono je to přece jen už… hmm… přes třicet let.

Ale rozhodně nečekejte žádné velké pikantnosti (i když chápu, že právě to je čtenářsky velmi přitažlivé). Nicméně, vážení – co se stane ve Vegas, zůstane ve Vegas! Totiž v divadle.

No a navíc – jsem dáma, že jo?!

JAK JSEM SE STALA SUFLÉRKOU…

IMG_8116Zhruba od pěti let svého života jsem chtěla být hérečkou. Dramaťák, kroužek zpěvu, baletu, předplatné v divadle – to bylo moje! 

Tak… jistě, je tu to drobné  faux pas, kdy jsem na odpoledním představení opery (bylo mi zhruba šest), pozvracela světlý koberec ve foyer Divadla Zdeňka Nejedlého. Ovšem uznejte, že to bylo jasné znamení!

Po maturitě mě nevzali na školu a já našla v novinách inzerát Státního divadla Ostrava (SDO), dnes Národního divadla moravskoslezského (NDM). HA! Další znamení! Hledali nápovědku činohry. Ta současná, Táňa, totiž dostala nabídku do Národního divadla. Jasně, že to vzala… A já šla na konkurz v Ostravě. Oni zase vzali mě. A tak jsem se stala SUFLÉRKOU, což zní mnohem vznešeněji než nápovědka, a nabízí to značný prostor k zahájení konverzace:

  • „A vy, slečno, vy děláte vlastně co?“
  • „Já? Já jsem…. ehm…(dramatická pauza)… SUFLÉRKA (Cha, to čumíš, co?!).
  • „Ehm… Nesmírně … tak… ufff… zajímavé! A cože to jako?“

Co tato profese obnáší, jsem tušila jen velmi matně. Odcházející nápovědka Táňa mi některé věci lehce vyložila v baru. Pamatuju si, že měla černé vlasy po ramena a použila v nějaké souvislosti slovo „devótní“. Nevěděla jsem, co to znamená, ale strašně, strašně moc jsem chtěla být stejně vzdělaná a světácká a používat zajímavá slova jako ona. A hlavně: znát tolik herců! OSOBNĚ!

Psal se rok 1986. Bylo mi osmnáct. No, řeknu vám… dost vykulené tele…

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Z OSTRAVSKÉHO DIVADLA se štítky , , , , , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 reakce na DIVADLO PODLE OSTRAVSKÉ NÁPOVĚDKY

  1. Za napsal:

    Moc krásný článek napsaný se šarmem a vtipem :-). Díky za sdílení, milá suflérko ;-). Mějte krásné odpoledne. ZaZa

  2. Dana napsal:

    To je zajímavé čtení, budu ráda sledovat 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s