Koně, špek a vodka aneb Jak uvařit turisty…

 IMG_6888Milý deníčku! Vrátila jsem se z dovolené na Zakarpatské Ukrajině. Ze srubu bez signálu i elektřiny… Pila jsem vodku jako bohatýr, snědla kila špeku, spousty kaše s brynzou a škvarky i mnoho boršče se smetanou. Přešla jsem lehce rozpadlý most nad řekou a do postele šplhala na půdu po žebříku s čelovkou. Jezdila jsem na koních, ač jsem na nich nikdy neseděla. A taky jsem se vařila v kotli…

IMG_6896Hned po příjezdu na farmu blízko poloniny Runa do nás Saša nalil několik stakanů vodky. A povyprávěl nám o huculech, kterými osídluje poloniny. Stáda zvířata jsou tam neokovaná, volná a naprosto šťastná.

A potom každému z naší šestičlenné výpravy vybral jednoho koně, který mu podle jeho názoru měl „sednout.“ Vyfasovala jsem nízké hnědé stvoření škubající zuřivě trávu. Stále couvalo a vůbec tak nějak ignorovalo mé oduševnělé promluvy (no ty jsi krásný koníček, ale neměl bys pořád… no tak nic, klidně papej, koníčku, hóóódný koníček). Nezapamatovala jsem si hned jeho jméno. Tak jsem mu říkala… VODKA.

2017-05-25 09.40.49-1

Následovaly Sašovy pokyny. „Všichni to máte historicky zapsané v mozku a nic na tom není. Stačí vnímat,“ mínil. „Postav se ve třmenech! Vzpaž! Posaď se! Paty dolů! Ruce na hřívu. Pochopilas? Jedem!“ zavelel.

A tak jsem jeli. Lesem. Přes rokle a potoky, po kamenech i v bahně. Po poloninách. Ztuhla jsem hrůzou…

IMG_1828 „Zakuř si,“ požádal mě Saša, evidentně ve snaze uvolnit mou paniku.  Moc to nepomohlo. „Hmmm… Znáš nějakou ruskou písničku?“ zeptal se. „Jo-oo. Ru-ruskou hymnu. Tuu…tu starou,“ procedila jsem mezi zuby. „No tak zpívej! Řvi! A pěkně nahlas,“ zachechtal se.  A tak jsem jela na koni, kouřila a řvala na celé ukrajinské lesy Sojuz něrušimyj. Tak… jsem vcelku vděčná, že mě nikdo neodstřelil…

20170525_111056Upřímně – Vodka byl hodný. Ostatně už po první minutě správně vyhodnotil, že se mnou může klidně orat a že pánem situace tady rozhodně bude on. A tak… pořád žral. Vyváděl mě tím silně z rovnováhy. Přeneseně i doslova. Při chůzi stíhal trhat trávu, větve a vůbec všechno, co bylo v dosahu.

„Na jakém jsi dneska jela koni?“ zeptal se mě večer u ohně Vasil. „Na Vodce,“ prohlásila jsem spontánně. Chvíli trvalo, než jsme si všichni vyjasnili identitu koně.

Ukázalo se, že  pravé jméno Vodky je Desan. „Cha,“ řekl Vasil. „Desan? No jo, ten furt jenom žere… Jojo… To není kůň, to je vepř… “ Nezbývalo, než s ním vřele souhlasit… A taky dumat, co jen mohlo vést Sašu k tomu, že mi přiřadil zrovna TOHOHLE koně…

IMG_6898No a večer… to nás Saša naložil do ČANU. Říkal, že ho prostě děsně baví vařit turisty.

ČAN je… veliká nádoba, na jejímž dně jsou rozloženy velké placaté kameny. A pod tou nádobou se topí. Vy se pak rochníte ve vřelé vodě a pálíte si zadky o kameny (něco jako příprava na peklo), dokud to vydržíte. Načež se vyválíte ve vedle tekoucím potoce. Od té doby vím, že nikdo z nás nepotřebuje EKG. Když jsme všichni vydrželi po plynulé vodkové smršti vařící vodu i ledový potok, naše srdce jsou evidentně OK.

IMG_1832Tu první noc  jsme šli spát velmi pozdě. Nikdo ale neví, JAK pozdě, protože na Ukrajině, a zejména v horách, tam, na těch poloninách, nepředstavuje čas nějak podstatnou veličinu.

Padal studený déšť a foukalo. Za světel čelovek jsme se drápali na půdu do svých spacáků. Jen jeden z naší výpravy měl místo čelovky baterku.

Přišel  až po chvíli. Klepal se zimou. „Ty-ty vo-vo-vole…“ drkotal nahlas zuby. „Tam vám je ta-taková zima… že jsem si… po-pochcal baterku…“

 

 

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice JEN TAK, Uncategorized se štítky , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

7 reakcí na Koně, špek a vodka aneb Jak uvařit turisty…

  1. Sedmi napsal:

    To zní jako ta nejlepší dovolená vůbec 😀

  2. Příští rok tam jedu zas! 🙂

  3. ingrid napsal:

    vrátili jsme se dneska ráno… Saša stále v kondici 😉

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s