Proč se holky u ukřižování Ježíše nesmály…

A dnes tu opět „hostuje“ blogerína mamina… Tak si to užijte…

bez názvuSyn přišel ze školy s domácím úkolem napsat o své oblíbené knize a namalovat k textu obrázek. Ne že bychom spolu žádnou knížku nečetli, jenže v každé byl háček. Někdo v ní umřel! Proto byla okamžitě vytěsněna z dětské mysli a zařazena mým synem do kategorie literárního braku. Dětská literatura je plná smrti, skutečně.

Malému Bobšovi umře bratříček František na záškrt, Kopčemova matka v Lovcích mamutů nešťastně zhyne pod padajícím buvolem, v Plavčících kapitána Bontekoea chcípne miláček paluby – morče Jobek, což je jen předzvěst hromadné zkázy posádky, za niž mohly kurděje, požár lodi a další nešťastné lapálie. Dokonce i Brouku Pytlíkovi je vystrojen pohřeb, byť hlavní hrdina nějakým nedopatřením přežije. „Už to mám, napíšu o dětské Bibli!“ vykřikl syn. I když jsem téměř okamžitě zapochybovala, zda kdy spatřilo světlo světa jiné dílo, v němž by bylo tolik mrtvol najednou, nakonec jsem byla ráda, že můj malý čtenář konečně shledal nějakou knihu hodnou posloužit jako předloha pro domácí úkol 3. třídy.

IMG_2450Obsah zvládl sepsat vcelku statečně, ovšem při ilustrování Ježíše na kříži najednou zaváhal. „Jak mu mám namalovat pusu? On se asi nesmál, že?“ dotázal se, nevědomky odkazujíc na tisíce vysmátých sluníček, zvířátek a další havěti, kterou za osm let svého života už namaloval. „Asi ne…“ odtušila jsem. Další zapeklitý problém nastal u Ježíšových intimních partií. „Já mu namaluju sukýnku,“ přemýšlel syn nahlas. „Sukýnku?“ opakovala jsem bezděčně, pohroužena do vlastních myšlenek na utrpení Ježíše. „Jasně, on si ji oblékl, protože by se mu jinak všechny holky smály.“ Tohle vysvětlení mi překvapivě přišlo nesmírně logické. Přece se Ježíš v tak historicky zásadním okamžiku nemohl ukázat tak, jak ho pánbůh stvořil, že…

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice JEN TAK se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

7 reakcí na Proč se holky u ukřižování Ježíše nesmály…

  1. jolana88 napsal:

    Díky; konečně i od někoho jiného (než sebe) slyším, že dětské pohádky jsou žúžo horor. Od Karkulky, Sedmera krkavců přes bry Grimmy k depresivnímu Andersenovi. Nemají to, robátka, jednoduché. PS: co se oblečení týče – i podle historických pramenů zůstalo spodní prádlo (což neměl každý) – takže logický odhad super.

  2. Witch napsal:

    Však taky pohádky původně nebyly pro děti, ty měly varovat všechny před tím, co bylo zlého v noci a za humny. Ostatně třeba kolem konce třicetileté války byli lidojedi z lesa celkem běžnou realitou (Perníková chaloupka). No a Pleva se potřeboval vypsat ze svého vlastního dětství. Smrt je součástí života, dnes jen trochu úspěšněji zaháněná z každodennosti. Mimo válek. Není to horor, jen druhá strana mince, u níž jsme rádi, že ji nemusíme zrovna vidět.
    H.CH. Andersen svými pohádkami dokázal trochu burcovat k pozornosti k těm nejmenším a i když Děvčátko se sirkami není zrovna nejoblíbenější, pohnulo světem. A hýbe dál 🙂

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s