Honba za orgánovým olejem aneb Tekuté marocké zlato…

IMG_0344Maroko je zemí arganového oleje, zvaného též tekuté zlato. Je všude. V obchodech, ve stáncích, na stolech v hale hotelu. Olej se lisuje z plodů argánie trnité (připomíná olivu) a je dobrý v kuchyni i v kosmetice. Protože mužská část marockého zájezdu pochopitelně o arganovém oleji nikdy nic neslyšela (a taky si to nějak nemohla zapamatovat), překřtila ho hbitě na olej orgánový, což se okamžitě ujalo.

Argánie trnitá

Argánie trnitá

První část hromadného výletu do Marakeše byla čistě účelová: oholit blbé turisty, než se rozhlédnou. Polská průvodkyně nám hned ze startu lstivě nabídla návštěvu „pravé marocké lékárny.“ No – kdo by TOHLE nechtěl vidět! Dovedla nás do vonícího a čistého krámku s policemi plnými koření, kde obsluhoval mladík, mluvící lámaně polsky. Pod bílým pláštěm mu koukaly tepláky s pruhy a tenisky Nike. Dvě dívky měly na hlavách pestré šátky a na sobě také bílý plášť. Ty nám pak strkaly pod nos koření, mazaly naše ruce oleji a krémy, přičemž mladík emotivně vykřikoval, že jeho zboží je dobré proti chrápání, na hemeroidy, potenci, proti stresu i pro krásu.

IMG_0347A pak to začalo! „Kto kupí tento oléééj! Když vy kupííít dva, čečí starma,“ kvílel jako při modlitbě. Jakmile někteří účastníci zájezdu uslyšeli kouzelné zaklínadlo „čečí starma,“ brali koření i krémy útokem. Paní, jejíž muž celou cestu do Marakeše v autobuse strašlivě chrápal, koupila hned tři pytlíky koření proti chrápání (muž si je okamžitě poslušně nacpal podle instrukcí do nosu), jiná narvala do tašky hned šest „orgánových olejů.“ Všichni vypadali, že se totálně zvencli. Musela jsem jít ven. Tohohle jsem se nechtěla účastnit a ani jsem moc netoužila přemýšlet o výši provize průvodkyně. Postávala jsem jen tak v úzké uličce u pultíků a prohlížela si spoustu arganového oleje a koření. S jistou mírou uspokojení jsem zjistila, že vše tu stojí mnohem méně něž v „pravé marocké lékarně.“

maroco2Zhruba po půl hodině se všichni „čečí starma“ vypotáceli na ulici s naprosto šíleným výrazem ve tváři a nacpanýma taškama. Pak se zeptali na ceny u stánků. Zavládlo dlouhé mlčení. Od té doby si všichni účastníci zájezdu (včetně mě) mažou kůži i vlasy „orgánovým“ olejem. Já však výrazně levněji. No a ten pán, co má doma až do smrti zásobu čichacího koření proti chrápaní, celou zpáteční cestu DĚSNĚ chrápal. I s těmi pytlíky. (Jak dopadli ti s tou potencí, to opravdu netuším…)

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice JEN TAK se štítky , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

11 reakcí na Honba za orgánovým olejem aneb Tekuté marocké zlato…

 1. jolana88 napsal:

  třeba nepochopil, kam si pytlíky strčit 🙂 Díky, pobavila jsem se. Bohužel – je to stále stejné. Průvodkyni bych provizi nezazlívala – vždyť jim nikdo, snad, nestál s hrozbou za zády.

 2. Sedmi napsal:

  klasika 😀

 3. zarox21 napsal:

  Nejlépe se organizovaným zájezdům vyhnout. 🙂 Ale ta nákupní horečka je téměř vždy přímo epidemická. Tomu říkám marketing.

 4. Konvicka Cajova napsal:

  Mám neotřelý zážitek s jednodenním zájezdem v Číně. Průvodkyně celému autobusu velmi dlouze vysvětlovala (věnovala tomu víc času než památkám), že ona vlastně tu práci dělá prakticky zadarmo a jenom z toho, jak moc si účastníci zájezdu nakoupí na patřičných místech, bude něco mít. Navíc přece, zájezd je o tom nakupovat, ne? Dělalo se mi z toho drsného vydírání špatně, ale Číňanům to zjevně nevadilo, asi jsou na podobné praktiky zvyklí. Byl to můj první a poslední organizovaný zájezd vůbec.

 5. tyjo.. chci do maroka 😀 😀 ale zájezdy nesnáším, jen na vlastní pěst 😀

 6. Martina napsal:

  Jojo, hezky tam mozna je… a na to chrápání je fajn i pssst! sprej z lékárny:-)

 7. šíša napsal:

  co se píše je dá se říct pravda. Jen můžu říct, že si z Maroka vozím krém na opary a ten opravdu mé dceři pomáhá. Včas namazat a už 3 roky má jistotu, že se nerozjede do ohavných rozměrů. Za 20 let, co na to trpí, má konečně klid. Jinak krásná země

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s