Pokračování o sirných pramenech, želvách a děsně staré olivě

P1120264Zakyntos znamená ve starořečtině „velmi hornatý“. Tohle platí hlavně o západu ostrova. Prý tu žili bohové (ale ti ostatně žili v Řecku snad všude). Pokud toužíte na dovolené nakupovat, žádné orgie nečekejte, vyjma skvělého olivového oleje a vína. V hlavním městě Zakyntos narazíte na stánky se „šunty“ (jako ostatně všude) a na pár obchůdků, které mají „ksicht“ se šperky, kabelkami a šátečky.

P1120117Ve vesnici Exo Chora roste nejstarší oliva na ostrově. Olivových stromů jsem už viděla hodně, ale tenhle mě svou mohutností vážně ohromil. Dočtete se, že strom má 2000 let. Místní si tím nejsou až tak úplně jistí, neboť mají oprávněné pochybnosti o tom, kdo to počítal. Turisté nemohou odolat a fotí se před olivou, za olivou, na olivě i vmáčknutí do rozsochatého kmene. (No jo! I já mám tyto fotky. Všechny…)

P1120083Na malé a nádherné oblázkové pláži Xigia je husto, a můžete tam pobýt akorát tak na stojáka. Do moře zde vyvěrají sirné prameny, které barví modrou vodu do mléčně bílé barvy. Prameny vám svou ledovostí vyrazí dech, stejně tak jako sirný zápach, který se tu vznáší. Úžasné koupání, zřejmě i velmi zdravé. Pokud nosíte stříbro, sundejte ho. Okamžitě mi zčernaly náušnice…

P1120178Na jihu ostrova naleznete pláže Laganas a Gerakas, kde kladou svá vejce ohrožené karety obrovské. Ohrazená želví hnízda najdete na části pláže (to jsou ty bazmeky na fotce), která je ohrozena provazem. Na zbytku pláže se spokojeně válí turisté a pokud se uráčí na lehátku obrátit na břicho, mohou na ta hnízda čumět. Nesmějí se tu hrát míčové hry a nemají zde pobíhat psi. Turisté si tu přesto pinkají balónky a venčí své miláčky. Je to na pár facek. Aspoň že večer ochránáři všechny vyprovodí a v noci pláž hlídají, aby se vylíhnuté želvičky mohly v klidu dostat  moře…

A teď ještě něco malého na zub –  a víte o Zakyntosu vše potřebné. Takže: jako předkrm taramosalata (pomazánka z rybích jiker) a pak troška grilovaného masa…

pomazánkasvačina

.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice JEN TAK se štítky , , , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

17 reakcí na Pokračování o sirných pramenech, želvách a děsně staré olivě

 1. Vítej v realitě! Díky za malý návrat do tepla k mořskému vánku áááá… Obdivuju tě, že jsi začala tak rychle zase fungovat, mě to trvalo dva měsíce, než jsem se vzpamatovala 😀

 2. Enka Quanium napsal:

  Achich ouvej, jdu se dusit zavisti 🙂 smarjaaa, ja chci k mori! 🙂
  Pred olivou, za olivou.. 🙂 chapu..

 3. mfrohlichova napsal:

  Zase hezké povídání :-), hned bych jela. Ta přestará oliva je boží, to bych taky neodolala udělat fotky ze všech úhlů a ta malá plážička mezi skálami mi připominá mini pláže na Kanárech, ale tam ještě ke všemu byl černý písek – jo, na stojáka to tam bylo taky….Potíž s dovolenýma ale je, jak píšeš, že člověk přijde do práce a za chvíli neví, že někde byl. Ale i tak se to skvěle čte!

 4. Dana napsal:

  Jo, dovolená je fajn, ale v tu danou chvíli. Je fakt, že rychle uteče a pohoda, energie a dobrá nálada na ní získané se rozplynou okamžikem vstupu do práce. Škoda. Ale i tak je fajn na dovolené jezdit. Mě teda zaujalo hlavně slovo bazmek. Doposud jsem si myslela, že to je označení nějaké nepojmenovatelné věci, čehokoli, co nevím, jak se jmenuje, nazvu bazmekem. Tak jsem činila do té doby, než jsem toto slovo nic netuše použila před přítelem mé dcery, který má rodinu na Slovensku. Začal se tomu výrazu děsně smát a hlavně se i trošku pohoršoval a kroutil hlavou nad tím, jak prý to mluvím.
  Tak jsem trošku zapátrala a našla jsem na stránkách http://www.gentleman.cz toto:

  Ad bazmek (Reakce), 27. 5.

  Na zmínku o slově bazmek, který jsme si měli přivlastnit, ač je prapůvodem maďarské, došlo několik reakcí.

  •Před téměř čtyřiceti léty vyšel, snad v Obraně lidu, vojenský slovníček. Je to už dlouho a tak si – kdoví jestli správně – pamatuji jen jedno heslo: „Bazmek – slovo maďarského původu, které ve spojení se slovenským přímo ukazovacím zájmenem hen ten oný může znamenat cokoli od vrhové pojistky ručního granátu až po oděvní spínátko“.
  •To slovo znamená jebať. Výtečnej výraz je bazmek kecske – pojeb kozu. Šak som z bazmek city (Košice), tak by som to mal vediet Mužské genitálie sa povedia – fas (kokot).
  •Věc se má tak, že bazmek (maďarsky spíše bazmeg) je v doslovním překladu spíše jako „posoulož to“, takže výzva směrem k jinému, aby to udělal. Obvykle se používá buď jako zvolání ve smyslu „no a je to v prdeli“ a nebo jako podstatné jméno na označení nějaké věci, kterou neumíme nebo nechceme popsat. Např. Na tom zařízení byl takový bazmeg (např. háček), za který se to dalo zavěsit.
  Tož tak.
  Gentleman

  Mno, takže my víme, co je bazmek, ale bacha na používání tohoto slova v maďarsku anebo v Košicích :-). Možná je rozdíl mezi slovy bazmek a bazmeg, ale kdo to uslyší? 😀

 5. Eva napsal:

  Ta ruzova „vec“ v miske nie je zmrzlina? Nátierka z ikier… Chutne to neznie, ani nevyzerá. Nemám rada ani kaviár. Ako chutila táto nátierka? Bolo to s jogurtom? V Grécku som bola 2x, a jedla som len gyros, musaku a hovädzie stifado. Vsetko s hranolkami a tzatziki. Len obcas som zhresila salatom, ale nie casto. Teraz som si poriadne narobila chute.

  • Já kaviár ráda. A tohle byly rozmixované jikry, cibule, olivový, olej, citronová šťáva a chleba. Barva strašlivá, chuť s bagetou báječná! A hovězí stifado je taky skvělé!
   PS: Dej si něco dobrého!

   • Romana napsal:

    Taramu miluju! Vůbec nechápu, jak z něčeho tak osklivého dokážou udělat takovou dobrotu s tak hezkou barvou. Genius loci.
    My máme dovolenou před sebou, jet někam, když je tady teplo, mi připadá jako neskonalé hýření; tak jezdíme, když je tady hnusně a pak trpíme jet lag z počasního rozdílu. Hlavně po návratu, to mi vždycky trvá tak 3/4 roku, než se dostanu do normálu…

 6. 747 napsal:

  Inspirativní! :mrgreen:

 7. violet warrior napsal:

  Skvělý článek, zařazuji na seznam míst, kam se musím podívat 🙂

 8. Teress napsal:

  Nádherné, moc se mi líbí ty želví hnízda..ale asi málo komu se poštěstí vidět pak putování želviček do vody…

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s